Valóban akkora a korrupció Magyarországon, ahogy azt a Transparency International méri? Ez volt a témája annak a péntek reggeli vitának, amelyet az ATV-ben folytatott Deák Dániel, politológus, a Figyelő főmunkatársa és Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója
A Transparency módszertana nem azt méri, hogy mekkora a korrupció valódi szintje, hanem azt, hogy mit érzékelnek a Transparency által megkérdezett szervezetek – mondta a műsor elején Deák Dániel. Szerinte a valós korrupció és az érzékelés között jelentős különbségek vannak. Ez annak köszönhető, hogy a korrupció az ellenzék legfőbb kampánytémája, azt politikai kommunikációs eszközként használják, így mivel sok szó esik róla, az érzékelés szintje is magasabb. A valós korrupció viszont az Eurostat adatai szerint jóval, akár 20 százalékkal is alacsonyabb – mondta a Figyelő főmunkatársa.
Hogy lopnak, ha dinamikusan növekszik a gazdaság?
Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója szerint a korrupció a gazdasági növekedés gátja. Deák erre úgy reagált, hogy a növekedés Magyarországon az egyik legmagasabb az EU-n belül, az OECD adatai szerint pedig az idei évre és a következő évre is magas gazdasági növekedéssel számolhat hazánk.
Szóba kerültek a hazai közbeszerzések is, amelyek kapcsán Deák Dániel elmondta: egy közbeszerzésen nyerni nem jelent korrupciót. Szerinte a közbeszerzések kapcsán kitapintható, hogy a jelenlegi kormány teljesen más gazdaságpolitikát folytat, mint balliberális elődjei. Az Orbán-kormány deklarált célja az, hogy a stratégiailag fontos ágazatokban ne külföldi cégek domináljanak, hanem magyar tőkéseket termeljen ki az ország, ehhez képest 2010 előtt külföldi multinacionális vállalatok nyerték el a közbeszerzéseket – mondta Deák, aki szerint felmérések igazolják, hogy a magyar választók szerint is fontos, hogy magyar tulajdonban legyenek azok a cégek, amelyek a nemzetstratégiai ágazatokban meghatározó szereppel rendelkeznek.
„Nem közbeszerzésekről jöttünk beszélgetni”